Ako správne zabaliť balík?

Pýtate sa, prečo je balenie také dôležité?

Pretože pokiaľ by vznikla škoda na zásielke pri preprave vinou zlého zabalenia, nemožno očakávať náhradu škody v reklamačnom konaní. Správne zabaliť balík je asi tá najdôležitejšia vec pre úspešné doručenie nepoškodenej zásielky príjemcovi. Preto si pri balení dajte pozor, akú krabicu používate a ako balík zabalíte.

Pokiaľ máte zásielku ťažšiu, väčšiu alebo atypickú, napíšte nám a pokúsime sa nájsť iný spôsob vyzdvihnutia a doručenia príjemcovi.


Stavte na kartón

Stavte na kartón

Pamätajte, čím silnejší, tým lepší. Dbajte na to, aby balík nebol príliš veľký, pretože sa môže pri preprave pokrčiť a tým aj poškodiť obsah. Nesmie byť ale ani príliš tesný, aby sa pri manipulácii neroztrhol. Tovar by mal ležať na jej najdlhšej alebo najťažšej strane. Najideálnejšie je použiť tvrdý, troch až štvor vrství kartón.

Použite výplň a pásku

Použite vzduchové vankúšiky, alebo bublinkovú fóliu a to aspoň 5 centimetrov od stien krabice. Rohy a hrany oblepte páskou, zabránite tak roztrhnutiu krabice. Nezabudnite, že najzaťaženejším miestom je dno, dbajte preto hlavne na zabezpečenie tohto miesta, pokojne tam dajte viac vrstiev kartónu alebo polystyrén. Pri balení si pamätajte, že radšej použiť viac vrstiev balenia, viac výplne a lepiace pásky, než potom plakať nad poškodeným tovarom.
Použite výplň a pásku
Krehké veci a elektronika

Krehké veci a elektronika

Ak je to možné, posielajte elektroniku ako televízor, monitor, alebo notebook v originálnej kartónovej krabici. Krehké a sklenené veci zabaľte do hrubých, 5 vrstvových kartónových krabíc a nešetrite výplňou po všetkých stranách. Samotné označenie zásielky ako krehké, neklopiť a podobne, ju pred poškodením určite neochránia.

Napíšte adresy na balík

Napriek tomu, že kuriér každú zásielku opatrí štítkom s čiarovým kódom s údajmi o odosielateľovi a adresátovi, stať sa môže čokoľvek. V prípade, že sa štítok s čiarovým kódom poškodí, balík je umiestnený do dočasného skladu v prekladiskách, kde sa potom spätne dohľadáva odkiaľ a kam mal ísť. Preto je adresa na balíku najjednoduchším spôsobom, ako tomu predísť.

Napíšte adresy na balík
Zvážte a zmerajte zásielku

Zvážte a zmerajte zásielku

Ak už máte balík zabalený, je čas ho zvážiť a zmerať. Urobte to čo najpresnejšie, pretože prípadné váhové rozdiely nám môže prepravca doúčtovať a na tie Vám bude následne vystavená faktúra k doplatku. V niektorých prípadoch nesprávneho zadania rozmerov alebo váhy môže byť zásielka aj vylúčená z prepravy. Prípadne môžu byť naúčtované ďalšie príplatky za nadrozmer, alebo nadváhu.

Posledná kontrola balíka

Prepravcovia FEDEX, TNT a GLS vyžadujú na prepravu pravidelný tvar kartónovej krabice a pokiaľ je zásielka zabalená inak, môžu prepravu odmietnuť. TIP: Nebaľte balíky do čiernej fólie, pretože čítačky v prekladiskách dopravcov môžu mať problémy s načítaním čiarových kódov z balíkov.

Posledná kontrola balíka
Ako zabaliť tovar na palete?

Ako zabaliť tovar na palete?

Tovar zabaľte pomocou stretch fólie, musí byť tiež zafixovaný napevno k palete pomocou viazacích popruhov tak, aby pri preprave zostal na svojom mieste. Tovar nesmie presahovať okraj palety a všetky rohy musia byť zaistené napr. lepenkovými rohmi. Palety musia byť bez závad a označené znakmi IPPC alebo EPAL, kde tieto znaky uvádzajú pôvod palety a spôsob ošetrenia dreva. Ťažisko palety by malo byť približne uprostred. Je dôležitá dostatočná stabilita, pevnosť a kompaktnosť paletovej jednotky.

POZOR na NESTOHOVATEĽNOSŤ PALETY.
Nestohovateľná paleta je paletový kus, ktorý nemá pravidelný tvar a nemôže na sebe niesť svojou povahou či balením ďalšie zásielky. Kuriérske spoločnosti sa snažia využiť svoje prepravné kapacity na maximum. Palety tvoria spodnú základňu na stohovanie ďalších zásielok a pokiaľ k tomu nie je prispôsobená, bude tu aplikovaný dodatočný príplatok 200 Euro.